Američania chcú predbehnúť Rusko aj Čínu a získať cez jadro vplyv

Spojené štáty nie sú spokojné so svojou pozíciou na poli jadrovej energetiky. Podľa ministra Dana Brouilletta chcú Američania opätovne získať pozíciu jadrového technologického lídra.

0
228
Americký minister energetiky Dan Brouillette zavelil do boja.

USA majú v úmysle prepísať zahraničnopolitické vzťahy a zvýšiť konkurencieschopnosť na nových trhoch, kde sa snažia znovu získať pozíciu lídra v jadrovej technológii a znovu získať pozíciu, o ktorú ich pripravili Čína a Rusko. Uviedol to minister energetiky Dan Brouillette v článku pre časopis Defense One.

Brouillette tvrdí, že mnoho významných krajín sleduje jadrovú energiu pre potreby domácej elektrickej energie. Tieto krajiny sa vo veľkej miere obracajú na čínske a ruské štátne podniky, pokiaľ ide o technologickú podporu potrebnú na výstavbu reaktorov, zatiaľ čo USA zostávajú na okraji.

„Čína a Rusko v skutočnosti získavajú geopolitický vplyv vyvážaním jadrovej expertízy a budovaním 100-ročných obojstranných vzťahov,“ povedal Brouillette a dodal: „Naša stratégia vyžaduje zvýšenie americkej konkurencieschopnosti na nových trhoch tým, že uľahčí vývoz civilných jadrových technológií, zariadení a paliva.“

Minister skonštatoval, že napriek silnej domácej výrobe jadrovej energie USA spadli zo svojej pozície svetového lídra v jadrovej energii a vďaka nedostatočnej snahe v súťaži uľahčili vzostup Číny a Ruska. „USA bohužiaľ takmer nefigurujú na globálnom trhu s novými jadrovými reaktormi, čo zanecháva kritické medzery v energetickej bezpečnosti nášho národa,“ uviedol pán Brouillette.

Správu pracovnej skupiny pre jadrové palivo, ktorú si vyžiadal prezident Donald Trump a zverejnili ju v apríli, navrhuje sériu opatrení na zlepšenie jadrovej energie ako základného zdroja energie, oživenie uránového priemyslu, posilnenie americkej technologickej prevahy a zvýšenie amerického vývozu pokročilých jadrových reaktorov či palivovej technológie.

Mnohé z týchto opatrení už sú aplikované a do rozpočtu ministerstva energetiky sa tento rok zahrnuli niektoré nové politiky, napríklad vytvorenie národnej rezervy uránu, ktorú navrhol prezident Donald Trump.