Nedávny rozmach plánov na výstavbu dátových centier v Spojených štátoch vyvolal dopyt po nových zdrojoch energie, ktoré budú schopné stabilne dodávať elektrickú energiu. Jedným z miest, kde sa tento trend prejavuje v plnej sile, je juhovýchodný štát Virginia.
V súčasnosti vo Virgínii nájdete takmer polovicu všetkých dátových centier v USA a svoje dominantné postavenie si pravdepodobne udrží aj v budúcnosti. Spoločnosť AWS, dcérska spoločnosť Amazonu, plánuje len do roku 2040 investovať 35 miliárd dolárov do zriadenia viacerých areálov dátových centier. Na to sa samozrejme snažia reagovať aj miestne energetické spoločnosti, ktoré hľadajú vhodné spôsoby, ako zabezpečiť dostatok elektrickej energie pre svoje ambiciózne plány. Zároveň sa snažia nájsť riešenia, ktoré by spĺňali požiadavky technologických spoločností, ktoré vyžadujú predovšetkým bezuhlíkovú energiu.
Americká energetická spoločnosť Dominion Energy, ktorá pôsobí najmä v štáte Virgínia, začala rokovať s technologickými spoločnosťami o vývoji malých modulárnych reaktorov. Tieto diskusie sa už pretavili do konkrétnych krokov, pričom spoločnosť podpísala dohodu so spoločnosťou AWS o preskúmaní možnosti vývoja malého modulárneho jadrového reaktora v blízkosti existujúcej jadrovej elektrárne North Anna spoločnosti Dominion.
„Je veľmi povzbudzujúce vidieť, že veľkí používatelia vrátane technologických spoločností vyjadrujú ochotu investovať a spolupracovať, aby sa táto vzrušujúca bezuhlíková technológia stala realitou,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Dominion Robert Blue investorom na stretnutí o výsledkoch spoločnosti za tretí štvrťrok.
Google a Microsoft na podobnej vlne
Amazon je jednou z prvých technologických spoločností, ktoré podporujú nákup jadrovej energie vo veľkom. Podobné plány oznámili aj ďalší technologickí giganti. Minulý mesiac sa napríklad spoločnosť Google dohodla na nákupe energie od startupu Kairos Power, ktorý vyvíja malé modulárne reaktory. Spoločnosť Microsoft zasa podpísala dohodu o nákupe energie z jadrovej elektrárne Three Mile Island.
„V najbližších rokoch vidíme potrebu gigawattov energie, a ak nebude dostatok veterných a solárnych projektov na pokrytie tejto potreby, jadrová energia je veľkou príležitosťou,“ povedal Matthew Garman, generálny riaditeľ spoločnosti AWS. „Technológia sa tiež skutočne posúva smerom k SMR, čo je technológia, ktorá má potenciál byť bezpečná a schopná vyrábať vo veľkom rozsahu.“
Podľa spoločnosti Dominion Energy, ktorá má rozsiahle skúsenosti s dodávkami elektrickej energie do dátových centier, dátové centrum zvyčajne potrebuje približne 30 megawattov energie. Navyše sa očakáva, že toto číslo bude rásť. Bob Blue, generálny riaditeľ spoločnosti Dominion Energy, v nedávnej štvrťročnej správe uviedol, že spoločnosť v súčasnosti dostáva individuálne požiadavky na 60 až 90 megawattov alebo viac. Spoločnosť pritom očakáva, že dopyt po energii sa v nasledujúcich 15 rokoch zvýši o 85 %.
Jadrová energia v USA dnes tvorí významnú súčasť energetického mixu, keďže zabezpečuje približne 20 % celkovej výroby elektrickej energie v krajine. Spojené štáty prevádzkujú najväčšiu flotilu jadrových reaktorov na svete, pričom v prevádzke je viac ako 90 reaktorov.
Virgínia je jedným z najpriaznivejšie naladených štátov v krajine, ktorý má silnú podporu oboch strán pre jadrové iniciatívy novej generácie. Napriek významnej úlohe jadrovej energie však toto odvetvie čelí výzvam, ako sú vysoké náklady na výstavbu nových reaktorov, konkurencia zo strany lacného zemného plynu a rastúci podiel obnoviteľnej energie.
V súvislosti s nedávnym vývojom sa však zdá, že prioritou sa môže stať podpora inovácií a výskumu v oblasti moderných reaktorov, ako sú malé modulárne reaktory (SMR), pretože môžu ponúknuť flexibilnejšie a bezpečnejšie možnosti budúceho rozvoja.