V britskej spoločnosti Rolls-Royce SMR kúpi ČEZ zhruba 20-percentný podiel, za ktorý zaplatí niekoľko miliárd českých korún. Oznámil to v utorok 29. októbra premiér Petr Fiala a zástupcovia oboch spoločností. Prvý domáci modulárny reaktor by mal byť postavený v prvej polovici 30. rokov v jadrovej elektrárni Temelín.
Spolupráca, ktorá má trvať niekoľko desaťročí, predpokladá, že ČEZ sa bude priamo podieľať na vývoji novej technológie modulárnych reaktorov (SMR) a ich výrobe v celosvetovom meradle. Nepôjde len o nákup alebo dodávku hotových zariadení. Podľa slov Fialu dostanú české firmy priestor nielen pri vývoji zariadení, ale aj v dodávateľských reťazcoch.
Je to dôležitý moment pre zaistenie energetickej bezpečnosti Českej republiky. Zároveň máme jedinečnú príležitosť podieľať sa na novej technológii modulárnych reaktorov. Nechceme technológiu len kúpiť, chceme sa podieľať na jej vývoji a výrobe.
– Petr Fiala
predseda vlády Českej republiky
O aký tip SMR pôjde?
Podľa spoločnosti ČEZ je malý modulárny reaktor od spoločnosti Rolls-Royce SMR tlakovodný reaktor, ktorý využíva aktívne aj pasívne bezpečnostné prvky. Jeho elektrický výkon by mal byť 470 megawattov a životnosť reaktora sa očakáva minimálne 60 rokov.
Spoločnosť ČEZ plánuje do roku 2050 postaviť modulárne reaktory s celkovým výkonom tri gigawatty. Každá z existujúcich elektrární v Dukovanoch a Temelíne má výkon približne dva gigawatty. Podľa skoršieho vyjadrenia spoločnosti ČEZ by modulárne reaktory slúžili predovšetkým na dodávku tepla a boli by postavené na mieste existujúcich uhoľných elektrární, napríklad v Prunéřove alebo Dětmaroviciach.
Cena modulárneho reaktora bude podľa generálneho riaditeľa ČEZ Daniela Beneša podobná ako cena veľkých blokov, pričom pomer bude zodpovedať nižšiemu výkonu modulárneho reaktora. ČEZ v súčasnosti pripravuje výstavbu dvoch veľkých reaktorov, každý s výkonom viac ako 1000 MW, v Dukovanoch, pričom náklady na jeden z nich by mali pri súčasných cenách podľa vlády vyjsť na 200 miliárd Kč.
Prednosť pred Westinghouse aj EDF
ČEZ si na výstavbu modulárnych reaktorov vyberal z viacerých zahraničných spoločností, pričom Rolls-Royce SMR dostal prednosť napríklad pred Westinghouse alebo EDF, ktoré sa tiež uchádzali o výstavbu veľkých blokov. Česká spoločnosť sa podľa Beneša od začiatku rokovaní usilovala o to, aby sa mohla podieľať na vývoji a výrobe tejto technológie.
Partnerstvo so spoločnosťou Rolls-Royce SMR podľa neho umožní prístup k projektom v Českej republike a následne aj v zahraničí. Nevylúčil možnosť ďalšieho zvýšenia podielu v britskej spoločnosti. Uzavretie spolupráce ocenila aj britská strana. „Je to míľnik v histórii česko-britskej hospodárskej spolupráce,“ povedal britský veľvyslanec v Českej republike Matt Field. Podľa generálneho riaditeľa Rolls-Royce Tufana Erginbilgica spolupráca ponúka obom spoločnostiam príležitosť vybudovať si silnú pozíciu v oblasti jadrovej energetiky. Zároveň potvrdil, že české spoločnosti budú zohrávať dôležitú úlohu pri budúcich dodávkach.
Modulárne reaktory sa dajú vyrábať hromadne v továrňach a na jednom mieste sa ich môže sústrediť viac, po jednom bloku. Podľa odborníkov na jadrovú energetiku sa od veľkých jadrových blokov líšia najmä nižším výkonom a rýchlejšou a jednoduchšou výstavbou. Naopak, prevádzka by mohla byť podobná.
Česká republika má v súčasnosti šesť jadrových blokov v dvoch elektrárňach. Dva bloky, každý s výkonom približne 1 000 megawattov (MW), sú v Temelíne v južných Čechách. Štyri menšie bloky s výkonom 510 MW sú v Dukovanoch na Třebíčsku. Ďalšie dva reaktory má v Dukovanoch postaviť kórejská spoločnosť KHNP. Prvý z nich má byť dokončený v roku 2036.