Jadrové elektrárne, ktoré boli v minulosti odstavené, ale nie úplne vyradené z prevádzky, by mohli chytiť druhý dych. V posledných mesiacoch sa v Spojených štátoch objavili dva konkrétne projekty, v rámci ktorých by sa oživili staré jadrové bloky v rámci uspokojenia rastúcich potrieb dátových centier, ktoré sú jedným z faktorov rastu spotreby elektrickej energie.
Konkrétne ide o jadrové elektrárne Palisades v Michigane a Three Mile Island v Pensylvánii. Podľa americkej vládnej agentury Energy Information Administration (EIA) vlastníci týchto energetických zdrojov už dokonca uzavreli zmluvy na dodávku elektriny. Elektrickú energiu z pôvodne odstavených blokov by mali dodávať dátové centrá technologických gigantov Microsoft a Amazon Web Services, ktoré majú významné postavenie na trhu cloudových riešení.
Podľa nedávneho vyjadrenia poradcu Bieleho domu však tieto projekty nemusia byť jediné. Ali Zaidi, poradca pre klímu, pre agentúru Reuters uviedol, že americká vláda plánuje opätovne spustiť viac blokov preto, aby uspokojila rastúci dopyt po elektrine z nízkouhlíkových zdrojov.
„Pracujeme na tom veľmi konkrétne. Viem si predstaviť dve elektrárne,“ povedal Zaidi podľa agentúry Reuters na otázku o opätovnom spustení ďalších zdrojov bez toho, aby spresnil, o ktoré jadrové elektrárne pôjde a aké kroky vláda podniká.
Oživenie starých jadrových elektrární je jedným z troch pilierov stratégie rozvoja jadrovej energie Bidenovej vlády, povedal Zaidi. Ďalšími sú vývoj malých modulárnych reaktorov (SMR) na špecifické účely a vývoj moderných reaktorov novej generácie. Malé modulárne reaktory by mohli slúžiť napríklad pre potreby amerického námorníctva.
„SMR je technológia, ktorá nie je vzdialená desiatky rokov. Je to technológia, ktorú chcú spoločnosti v Spojených štátoch nasadiť v tomto desaťročí,“ povedal Zaidi. Jadrová renesancia začína naberať plnšie kontúry, uvidíme, s akými závermi príde krajina po nasledujúcich prezidentských voľbách.