Najväčší žeriav na svete položil na miesto kupolu reaktora v elektrárni Hinkley Point C

Kupola budovy reaktora bola zdvihnutá na miesto na novom bloku jadrovej elektrárne EPR vo výstavbe v Hinkley Point C na juhozápade Anglicka.

0
408
Hinkley Point C
Najväčší žeriav na svete Big Carl zdvíha 245-tonovú kupolovitú strechu na budovu prvého reaktora, ktorý by mal byť nainštalovaný budúci rok. Foto: Hinkley Point C

Najväčší žeriav na svete, prezývaný „Big Carl“, bol použitý na umiestnenie kupoly na vrchol jadrového reaktora 1. bloku v Somersete. Kupola je širšia ako známy vrch Katedrály svätého Pavla v Londýne. Na umiestnenie 47 m širokej kupoly bol nasadený žeriav s dĺžkou 250 metrov.

Oceľová vrchná časť vnútorného ochranného obalu budovy reaktora váži 245 ton. Inštalácia strechy umožňuje dokončenie dôležitých prác na prvom reaktore elektrárne budúci rok. Teraz sa začnú práce na zváraní vzduchotesného tesnenia okolo spoja medzi kupolou a budovou reaktora, ktorý bude následne obalený 7 000 tonami betónu.

„Postaviť prvú jadrovú elektráreň za generáciu je náročná práca… Zdvihnutie kupoly nám umožňuje pokračovať v montáži zariadení, potrubí a káblov,“ hovorí Simon Parsons, riaditeľ oblasti jadrových ostrovov v Hinkley Point C. „Big Carl“ je umiestnený v Hinkley Point od roku 2019 a bol rozhodujúci pre výstavbu novej jadrovej elektrárne. Gigantický žeriav má 12 motorov a dokáže zdvihnúť až 5 000 ton – čo zodpovedá 10 jumbo jetom.

Hinkley Point je už domovom dvoch starších jadrových elektrární, Hinkley Point A a Hinkley Point B, z ktorých každý má dva reaktory a všetky boli natrvalo odstavené. Prevádzkuje ho EDF, francúzska štátna energetická spoločnosť, ktorá tiež stavia dva nové 1 630 MW EPR pre Hinkley Point C.

Na výstavbe sa podieľa približne 10 000 ľudí z 3 500 spoločností, čo z nej robí jeden z najväčších projektov infraštruktúry v Spojenom kráľovstve. Po dokončení bude poskytovať až 7 % elektriny v krajine. 

Hinkley Point C
Najväčší žeriav na svete Big Carl zdvíha 245-tonovú kupolovitú strechu na budovu prvého reaktora, ktorý by mal byť nainštalovaný budúci rok. Foto: Hinkley Point C

Oneskorenia a prísľub novej výstavby

Hinkley Point C získal súhlas vlády v roku 2016 a pôvodne mal začať komerčnú prevádzku v roku 2025 a mal stáť 18 miliárd libier. Projekt však zaznamenal množstvo oneskorení a rastúcich cien a teraz sa očakáva, že bude stáť okolo 32 miliárd libier. Predpokladaný dátum prevádzky bol tiež posunutý a elektráreň pravdepodobne nezačne fungovať pred rokom 2032.

Minister jadrovej energie Andrew Bowie povedal, že Hinkley Point C vyrobí dostatok energie pre šesť miliónov domácností. „Toto je významný míľnik vo výstavbe prvého britského jadrového reaktora po generácii… Hinkley Point C zníži našu závislosť od dovážanej energie a podporí náš posun k čistej nule,“ povedal Bowie.

Britská vláda dúfa, že Hinkley Point C bude prvým v novej generácii jadrových elektrární, vrátane veľkých blokov a malých modulárnych reaktorov. Vláda sľúbila, že do konca roka vypracuje „praktický plán“ na dosiahnutie svojho cieľa zabezpečiť 24 GW jadrovej kapacity do roku 2050, ale poslanci vyjadrili obavy, či nová jadrová generácia ponúkne hodnotu za peniaze.

Od roku 2000 Spojené kráľovstvo zaznamenalo trvalé odstavenie reaktora v Hinkley Point A, Bradwell, Calder Hall, Hunterston, Oldbury, Sizewell, Chapelcross, Dungeness a Wylfa. Jediné zostávajúce prevádzkové závody sú v Hartlepool, Heysham, Sizewell B a Torness.