Generálny riaditeľ štátom kontrolovanej spoločnosti Dejan Paravan na konferencii povedal, že sa uvažuje o zvýšení jadrovej kapacity v krajine. Konkrétne sa hovorilo o inštalovanom výkone až 2400 MW. Za navrhovanou zmenou sú podľa neho „výrazne zmenené okolnosti v dôsledku energetickej krízy“ a zvýšená potreba spoľahlivých dodávok domácej elektriny.
Slovinskí predstavitelia uviedli, že pre jeden nový blok v elektrárni Krško prichádza do úvahy dizajn tlakovodného reaktora (PWR) Westinghouse AP1000 alebo EPR1200 od EDF. Rozšírenie inštalovanej kapacity na 2400 MW by otvorilo dvere pre nasadenie druhého bloku s výkonom 1000 až 1200 MW alebo jedného väčšieho reaktora, akým je EPR od EDF, ktorý má hrubý výkon 1750 MW.
Jediný 688-MW PWR v Kršku, ktorý bol postavený v spolupráci s americkou spoločnosťou Westinghouse, začal komerčnú prevádzku v roku 1983. Toto zariadenie rovnakým podielom vlastnia vlády Slovinska a susedného Chorvátska. V januári 2023 slovinské úrady schválili 20-ročné predĺženie prevádzkovej životnosti reaktora Krško, čo znamená, že reaktorový blok by mohol fungovať do roku 2043, celkovo 60 rokov.
Slovinsko zvažuje výstavbu druhého bloku na tomto mieste a predchádzajúce správy uviedli, že konečné rozhodnutie o projekte padne v roku 2027 alebo 2028, s komerčnou prevádzkou v polovici 40. rokov.
Jadro je „možné riešenie pre základné zaťaženie“
Energetická stratégia krajiny zahŕňa zvyšovanie objemu obnoviteľnej energie s cieľom pomôcť pri postupnom ukončení výroby z uhlia. Jadrová energia, ktorá zabezpečuje približne 16 % elektriny v krajine a približne 42 % domácej výroby, sa považuje za možné riešenie základného zaťaženia.
V júli vydalo slovinské ministerstvo pre infraštruktúru energetickú licenciu – v podstate plánovacie povolenie – pre druhý blok v Kršku, čo je krok, ktorý umožňuje začať povoľovacie konanie. Energetická licencia však znamená, že sa rozhodlo len o základných detailoch projektu, uviedla Slovinská nukleárna spoločnosť. Minister pre infraštruktúru Jernej Vrtovec vtedy uviedol, že plánom bolo postaviť blok PWR s výkonom 1100 MW a životnosťou 60 rokov.
V júni slovinský veľvyslanec v Bulharsku na konferencii povedal, že konečné rozhodnutie o výstavbe nového jadrového bloku v Kršku bude predmetom národného referenda.