Nová švédska vláda požiada štátom vlastnenú energetickú spoločnosť Vattenfall, aby naplánovala obstaranie novej jadrovej elektrárne. Švédsko chce týmto krokom posilniť flotilu šiestich momentálne prevádzkovaných komerčných reaktorov.
„Vo Švédsku postavíme nové reaktory,“ vyhlásila Ebba Buschová, šéfka kresťanských demokratov, ktorí pred pár týždňami získali vo voľbách najviac kresiel. Švédsko sa chce pripojiť k európskym krajinám, ktoré sa v reakcii na rekordne vysoké ceny energií a pre obavy o bezpečnosť kľúčovej infraštruktúry obracajú na jadrovú energiu. V tejto škandinávskej krajine sa vedie diskusia o jadre už desaťročia, avšak ako zdroj energie si v časoch energetickej krízy získava čoraz väčšiu podporu.
Prieskum zo začiatku tohto roka ukázal, že podpora využívania jadrovej energie je vo Švédsku na rekordnej úrovni, pričom 56 % opýtaných uviedlo, že v prípade potreby podporujú výstavbu nových reaktorov. Viac než osem z desiatich dotazovaných, teda 84 %, chce pokračovať vo využívaní jadrovej energie alebo v prípade potreby postaviť ďalšie reaktory, zatiaľ čo len jeden z 10 chce jadro prostredníctvom politických rozhodnutí odstaviť.
Vattenfall plánuje aj SMR
Spoločnosť Vattenfall ohlásila, že začne pracovať na pilotnej štúdii uskutočniteľnosti rozmiestnenia najmenej dvoch blokov malých modulárnych reaktorov (SMR; small modular reactor) v areáli jadrovej elektrárne Ringhals. Zároveň plánuje investovať približne 215 miliónov USD (220 miliónov €) do svojich jadrových činností vo Švédsku, aby zabezpečila, že elektrárne zostanú kvalitne vybavené na dodávku stabilnej a bezpečnej energie aj v budúcnosti.
Švédsko má v prevádzke šesť komerčných jadrových blokov v troch lokalitách: Forsmark, Oskarshamn a Ringhals. Podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) pochádzala približne tretina produkcie elektriny v krajine z jadrovej energie. Vattenfall je väčšinovým vlastníkom troch prevádzkovaných reaktorov v JE Forsmark a dvoch v JE Ringhals. Ďalší prevádzkovaný jadrový blok vo Švédsku je Oskarshamn-3, ktorý vlastní OKG.
Celosvetový trend
Podľa MAAE asi 30 krajín (vrátane Poľska, Ghany, Kene, Filipín a Indonézie) zvažuje, plánuje alebo po prvý raz zavedie jadrovú energiu. Krajiny vrátane Bieloruska, Iránu, Rumunska, ČR, Francúzska, Spojeného kráľovstva a JAR plánujú rozšíriť svoje existujúce flotily. Stavebné programy sa realizujú v ďalších krajinách vrátane Číny, Ruska, Indie, Bangladéša, Turecka a Egypta.
Japonsko chce reštartovať svoje reaktory, aby predišlo výpadkom energie pred zimou a Čína zasa schválila štyri nové reaktory v dvoch nových jadrových elektrárňach na juhu krajiny. Americký štát Kalifornia sa začiatkom septembra rozhodol predĺžiť životnosť svojej poslednej prevádzkovanej JE. A o niekoľko dní neskôr Nemecko uviedlo svoje elektrárne do pohotovostného režimu, aby v prípade potreby pokračovali v prevádzke aj po skončení tohto roka.