Týchto sedem ľudí zmenilo v roku 2021 svetový jadrový priemysel

Pozrite si veľkolepú sedmičku, ktorá sa tento rok do odvetvia jadrovej energetiky zapísala veľkými písmenami.

0
125
Vedec píšuci na tabuľu
Ktorí ľudia tento rok dali jadrovej energetike do plachiet ten správny vietor?

S blížiacim sa koncom roka 2021 má množstvo ľudí z odbornej i širokej verejnosti dobrý pocit z toho, že jadrový sektor vstupuje do novej éry. Len ťažko si spomenúť, kedy pre vývoj v tomto odvetví prišlo toľko dobrých správ v takom krátkom čase a na toľkých frontoch. Preto si myslíme, že je namieste sa na chvíľu zastaviť a oceniť zopár jednotlivcov, ktorí sa o to pričinili.

Jessica Johnson

Jessica Johnson
Jessica Johnson, Foratom

Jessica pracuje v spoločnosti Foratom a má na starosti reakciu jadrového sektora na taxonómiu. Presné podrobnosti o zaradení jadrovej energetiky do taxonómie ešte neboli zverejnené, preto nechceme hovoriť predčasne, no s istotou možno povedať, že bez dobre koordinovaného prístupu by jadrová energetika zlyhala na prvej prekážke. V skutočnosti tento sektor po celú dobu bojoval za to, čo je správne a Jessica v tom zohrala kľúčovú úlohu.

 

 

 

Rafael Mariano Grossi

Rafael Mariano Grossi, nový riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) na tlačovej konferencii v Medzinárodnom centre vo Viedni, Rakúsku, 16. septembra 2019. Foto: Associated Press
Rafael Mariano Grossi, nový riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE)

Nový šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Mariano Grossi sa stal silným obhajcom úlohy jadrovej energie v najvyšších medzinárodných kruhoch. Vyvrcholilo to na konferencii COP26 v Glasgowe, kde Grossi využil postavenie MAAE v systéme OSN, aby predstavil jadrovú energiu ako dôležité klimatické riešenie, čo sa predtým nikdy nestalo.

 

Tom Samson

Tom Samson
Tom Samson, Rolls-Royce. Foto: keysourceglobal.com

Malé reaktory budú nepochybne zohrávať kľúčovú úlohu pri dekarbonizácii vďaka svojej flexibilite pri dodávaní elektrickej energie, ako aj tepla na iné ako energetické účely vrátane výroby vodíka a syntetických palív. Jedným z hlavných hráčov v Spojenom kráľovstve je konzorcium vyvíjajúce SMR spoločnosti Rolls-Royce, ktoré vedie Tom Samson. Na to, aby sa dostal do fázy udeľovania licencií, musel Tom získať investície vo výške 210 miliónov libier, ktoré mohla vláda Spojeného kráľovstva dorovnať. Vďaka tomu Tom a projekt Rolls-Royce SMR zamestnávajú 200 ľudí a vytvárajú 800 pracovných miest.

Tím z Young Generation Network

Nemohli sme spomenúť COP26 bez toho, aby sme ocenili úžasnú prácu Jadrového inštitútu Spojeného kráľovstva a širšieho tímu vrátane siete mladej generácie a jej zástancov z celého sveta. Po Grossiovi bola táto skupina dobrovoľníkov, ktorí sa sami financujú, hlavným zástupcom jadrovej energie na klimatických rokovaniach. Ich odhodlanie, organizácia a energia boli neuveriteľné a dokonca vymysleli hashtag #NetZeroNeedsNuclear, ktorý sa stal celosvetovým a zopakovali ho aj ministri.

Elon Musk

Jeden z najväčších momentov roka tento mesiac, keď podnikateľ Elon Musk na Twitteri podporil jadrovú energiu:

Je to šialené, ale v dnešnom svete môže jediná veta od niekoho, ako je Elon Musk, ovplyvniť myslenie státisícov – alebo dokonca miliónov – ľudí. A nemali by sme zabúdať, že vyjadrenie o jadrovej energetike môže byť pre verejnú osobu rizikom, takže mu patrí vďaka za tento záväzok.

Bill Gates

Bill Gates
Bill Gates

Miliardár spoločnosti Microsoft Bill Gates sa angažuje v oblasti jadrovej energie približne od roku 2008, keď založil svoju spoločnosť TerraPower. Teraz, v roku 2021, sa všetky tie roky míňania peňazí majú vyplatiť. Spoločnosť TerraPower v novembri oznámila, že postaví svoj prvý sodíkový reaktor v štáte Wyomin, neďaleko uhoľnej elektrárne Naughton a pomôže tamojším pracovníkom prejsť na nové povolanie v oblasti čistej energie.

Sarah Cullen

Sarah Cullem
Sarah Cullem

Írsko má obrovské zdroje veternej energie, no stále sa musí spoliehať na „špinavý“ zemný plyn, uhlie a rašelinu, aby malo z čoho napájať svoju sieť. Jadrová energia by mohla v Írsku vytvoriť pracovné miesta a zároveň stabilizovať sieť a eliminovať tieto palivá, ale o tom sa nediskutovalo, kým sa neobjavil program 18for0, ktorý predložil argumenty v prospech jadrovej energie. Jedným z cieľov 18for0 je prinútiť vládu, aby zadala serióznu štúdiu o tejto možnosti, a po mnohých mediálnych vystúpeniach prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Íri majú záujem dozvedieť sa viac a diskutovať o možnosti využívania jadrovej energie. To všetko je zásluha Sarah a ostatných dobrovoľníkov z 18for0.