Joe McBrearty počas prezentácií na Arctic Development Expo uviedol, že práve malé modulárne reaktory „by mohli zlepšiť kvalitu života ľudí v izolovanejších regiónoch“ a je potrebný „dôležitý dialóg“ o možnostiach, ktoré reaktory novej generácie ponúkajú. Viaceré komunity v severskej Kanade musia čeliť neľahkým energetickým výzvam a práve malé modulárne reaktory (SMR) by im mohli výrazne pomôcť.
Na Expo odznelo, že na ďalekom severe Kanady, ktorý zažíva jedny z najväčších dopadov zmeny podnebia na svete, majú malé modulárne reaktory potenciál slúžiť ako bezpečný, nákladovo efektívny a spoľahlivý zdroj čistej energie v regióne.
Možná záloha pre obnoviteľné zdroje
SMR, ktoré sú univerzálnejšie ako bežné reaktory v sieti, môžu byť použité v miestach mimo rozvodnej siete na napájanie izolovaných spoločenstiev a priemyselných areálov, ale tiež poskytovať teplo, ktoré by sa mohlo použiť na vykurovanie verejných budov, komerčných priestorov alebo dokonca skleníkov pre poľnohospodárstvo.
Je ich tiež možné spárovať s obnoviteľnými zdrojmi energie v hybridnej energetickej sieti alebo použiť na podporu priemyselných aplikácií, ako je výroba vodíka alebo spracovanie tepla a pary, čo sú dôležité faktory pri ťažbe nerastov.
McBrearty tiež hovoril o možnostiach hospodárskeho rozvoja, ktoré by mohli vyplynúť z použitia SMR v reakcii na zmenu podnebia, vrátane ťažby nerastov a vytvorenia dátových centier – odvetvia, ktoré sa rozvíja v iných arktických regiónoch po celom svete. Poukázal na suverenitu Kanady a aplikácie národnej bezpečnosti, ktoré by SMR mohli ponúknuť pre predtým neprístupné oblasti a dopravné cesty, otvárajúce sa v arktickej časti Kanady.
Pripravení byť lídrom
Canadian Nuclear Laboratories má rozsiahly výskumný program, ktorý pracuje na odpovediach na mnohé kľúčové otázky spojené s technológiou čistej energie vrátane vývoja malých modulárnych reaktorov.
V decembri 2020 kanadská vláda uviedla, že SMR majú potenciál vyrábať spoľahlivú elektrinu v Kanade, čo podporuje jej prechod na nulové čisté emisie a vytvára nový jadrový priemysel, ktorý by sa mohol do roku 2040 odhadovať na viac ako 150 miliárd kanadských dolárov. Plán obsahoval 50 odporúčaní pre vývoj a nasadenie SMR, čo je odvetvie, v ktorom je „Kanada pripravená byť globálnym lídrom“. Vláda tiež uviedla, že bude spolupracovať s partnermi z USA, Európskej únie a Spojeného kráľovstva na výskume pokroku technológie SMR.