Prejav generálneho riaditeľa MAAE Rafaela Mariana Grossiho na podujatí: Výmena názorov s Európskym parlamentom: MAAE a EÚ
Dámy a páni, členovia Európskeho parlamentu,
Chcel by som poďakovať predsedníčke Nathalie Loiseauovej a prezidentom Davidovi McAllisterovi a Cristianovi-Silviu Buşoimu za pozvanie na túto výmenu názorov.
Dnes vidíme dve prvenstvá. Bolo mi povedané, že je to prvýkrát, čo sa tieto tri výbory Európskeho parlamentu stretli, a myslím si, že je to vôbec prvýkrát, čo v tejto prestížnej inštitúcii vystúpil generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Ďakujeme za toto privilégium a dúfame, že nadviažeme užšiu spoluprácu medzi našimi dvoma inštitúciami. Máme veľa spoločných cieľov a veľa práce.
Už viac ako 60 rokov hrá organizácia, ktorej vedením som bol poverený, kľúčovú úlohu pri udržiavaní svetového mieru a zabezpečovaní toho, aby všetky národy mali úžitok z neuveriteľnej sily atómu.
Dnes viem, že som v dobrej spoločnosti, keď tvrdím, že pevne verím v silu diplomacie. Už sa nemôžeme spoliehať na časy, keď bolo možné na prvý pohľad prekonať neodstrániteľné problémy, najmä pokiaľ ide o iránsky jadrový program.
Ako svetový jadrový inšpektor robím všetko pre to, aby diplomacia fungovala. Za posledných pár týždňov sa nám podarilo odvrátiť hrozbu krízy overovania, ktorá mohla zmazať všetky šance na oživenie spoločného komplexného akčného plánu.
Koncom februára som navštívil Teherán, len pár dní predtým, ako nový iránsky zákon pozastavil uplatňovanie dodatkového protokolu a ďalších opatrení v oblasti transparentnosti. Za účasti ministra zahraničných vecí Zarifa a viceprezidenta a riaditeľa Iránskej organizácie pre atómovú energiu Salehiho sme dosiahli dočasnú technickú dohodu, ktorá umožní MAAE pokračovať v overovacích činnostiach potrebných počas nasledujúcich troch mesiacov .
Dúfam, že táto úľava umožní Iránu a ďalším šiestim krajinám v spoločnom komplexnom akčnom pláne nájsť spôsoby, ako sa posunúť vpred.
Z môjho pohľadu je najdôležitejšie, aby naši inšpektori mohli pokračovať v práci na ochranných opatreniach bez prekážok. Ide o medzinárodný mier a bezpečnosť.
Okrem Iránu zostáva najvážnejším problémom KĽDR a v MAAE zintenzívňujeme našu pripravenosť na deň, kedy sa budeme môcť do tejto krajiny vrátiť. KĽDR je varovným príkladom toho, čo sa môže stať, keď naši inšpektori nebudú schopní monitorovať využitie jadrových technológií v krajine.
Napriek tomu, v priebehu šiestich desaťročí, urobila MAAE výnimočnú prácu, keď pomohla zabrániť šíreniu jadrových zbraní. Umožnila svetu vyhnúť sa budúcnosti, ktorej sa signatári NPT obávajú.
A keď sa objavili nové výzvy, prispôsobili sme sa. Zatiaľ čo naši zakladatelia predpokladali, že najväčšie nebezpečenstvo spočíva v získavaní jadrových zbraní na celom svete, teroristické útoky z 11. septembra 2001 poukázali na nebezpečenstvo neštátnych aktérov.
Vážení poslanci Európskeho parlamentu,
Jedným z cieľov môjho dnešného prejavu je, aby sa MAAE stala vašim nepostrádateľným partnerom pri dosahovaní Agendy EÚ pre obnovený multilateralizmus a tiež pri plnení jej Agendy 2030. Verím, že vaše ušľachtilé ciele: „posilnenie globálneho oživenia a riešenie nerovností“, „víťazstva v boji proti zmene podnebia a obnovenia nášho vzťahu k prírode“ a „budovania partnerstiev a aliancií“ budú ľahšie dosiahnuteľné, keď budete pracovať s a podporovať MAAE.
Plne súhlasím s tvrdením EÚ, že „výzvy 21. storočia si vyžadujú viac, nie menej, multilateralizmus a medzinárodnú spoluprácu založenú na pravidlách.“
V MAAE to vidíme takmer vo všetkom, čo robíme. Vidíme to vo vytrvalých partnerstvách EÚ a veľkorysej podpore našej práce v oblasti záruk, bezpečnosti a ochrany. Vidíme to vo vašom príspevku do banky nízko obohateného uránu MAAE v Kazachstane.
Videli sme to tento mesiac v reakcii medzinárodného spoločenstva po nehode v jadrovej elektrárni Fukušima Daiiči pred 10 rokmi. MAAE nielenže pomohla Japonsku, ale bola aj v centre medzinárodného úsilia o zvýšenie bezpečnosti súčasných a budúcich reaktorov na celom svete. Spoločne sme sa poučili, získali a zdieľali údaje a posilnili našu kultúru zameranú na bezpečnosť na prvom mieste. Dnes je jadrová energia bezpečnejšia ako kedykoľvek predtým a my máme silný, normatívny a adaptívny globálny bezpečnostný rámec, ktorého jadrom je MAAE. Patria sem napríklad Dohovor o jadrovej bezpečnosti a Dohovor o včasnom oznamovaní jadrových nehôd. Zahŕňa tiež mnoho neoceniteľných bezpečnostných štandardov a príručiek, na ktoré sa operátori každý deň spoliehajú.
Okrem záruk, bezpečnosti a ochrany sa MAAE stala dôležitým partnerom pre tie členské štáty, ktoré sa spoliehajú na nás, že im pomôžu splniť ich ciele udržateľného rozvoja.
A tu, vážení poslanci, by som chcel povedať, že by sme spolu mohli urobiť oveľa viac. Vysvetlím prečo.
Najviditeľnejšou úlohou agentúry môže byť svetový jadrový dozor, ale pre mnohé krajiny je najdôležitejšia naša práca pri šírení mierového využívania jadrovej vedy a technológie.
Pomáhame národom z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky: využiť silu jadrovej vedy na zvýšenie výnosov plodín, osvojiť si izotopové techniky, ktoré znižujú potrebu zavlažovania a hnojív, sterilizovať škodcov a obmedziť používanie škodlivých pesticídov a rozložiť plasty znečisťujúce naše oceány. Pomáhame im ožarovať potraviny, aby sa zvýšila ich životnosť pre export, analyzovať zásoby vody na obnovu vojnou zničených miest, ako je Kábul, a ťažiť z obrovského pokroku nukleárnej medicíny pri odhaľovaní a liečbe rakoviny.
Pracujeme na boji proti mnohým rôznym druhom rakoviny. Dovoľte mi zvýrazniť iba jednu. Rakovina krčka maternice je z veľkej časti liečiteľná, napriek tomu každý rok zabije viac ako 300 000 žien. Asi 90 percent z nich žije v krajinách s nízkym a stredným príjmom. Tieto údaje osvetľujú veľkú nerovnosť spôsobenú nerovnomernou dostupnosťou nukleárnej medicíny. To je miesto, kde MAAE hrá nenahraditeľnú úlohu. Zdieľaním technológie a poznatkov neúnavne pracujeme na prekonaní tejto medzery.
Možno vás prekvapí, keď sa dozviete, že sme tiež v prvej línii boja proti COVID-19. Minulý rok sme začali najväčšiu operáciu reakcie na mimoriadne udalosti v našej histórii. Doteraz sme dodali 128 krajinám a územiam testovacie súpravy RT-PCR, čím sme oslovili 28 miliónov ľudí.
V priebehu desaťročí sme vybudovali veľkú sieť odborníkov a laboratórií, získavajúcich cenné skúsenosti s používaním jadrovej technológie a techník na detekciu a zmarenie všetkých druhov zoonotických chorôb. Tieto vedomosti a dosah teraz konsolidujeme v projekte, ktorý voláme ZODIAC. Použitím jadrových technológií na detekciu vírusov u zvierat a protilátok u ľudí vybudujeme obranu najviac postihnutých krajín. Bude to príspevok jadra k zníženiu šance, že sa svet opäť stane obeťou ničivej pandémie ako COVID-19.
Vidíme, že mnoho členských štátov EÚ zvyšuje svoje príspevky k našim aktivitám v oblasti jadrových aplikácií. Dúfam, že inštitúcie EÚ budú nasledovať priority financovania svojich členov, najmä vzhľadom na dôležitosť Agendy 2030. ZODIAC by bol pre inštitúcie EÚ rozumným spôsobom, ako pomôcť.
Dámy a páni,
Najväčší pozitívny dlhodobý vplyv, ktorý jadrová energia môže mať, je zabezpečenie bezpečných, stabilných a udržateľných dodávok energie s nízkym obsahom uhlíka.
Jadrová energia po celé generácie poháňala rozvoj hlavných svetových ekonomík. Urobila tak bez toho, aby podľa údajov z roku 2018 prispela k viac ako 8 miliónom úmrtí, ktoré ročne spôsobuje znečistenie fosílnymi palivami.
Je zvrchovaným právom a zodpovednosťou každej krajiny zvoliť si vlastný energetický mix. Polovica členských štátov EÚ sa rozhodla zahrnúť jadro a ich 106 reaktorov dodáva 47% nízkouhlíkovej elektrickej energie v Európe. Po celom svete 443 jadrových reaktorov vyrába jednu tretinu dnešnej nízkouhlíkovej elektriny.
MAAE úzko spolupracuje so všetkými: s tými, ktorí vyrábajú jadrovú energiu, aj s tými, ktorí ju nevyrábajú. Každý z našich členských štátov má záujem na našej nevyhnutnej práci na bezpečnosti, ochrane a vyraďovaní z prevádzky.
Bez ohľadu na to, aká je pozícia človeka, jadrová energia nepochybne dokázala, že môže, a aj hrá svoju úlohu pri zmierňovaní klimatických zmien a dosahovaní energetickej bezpečnosti.
Znižovanie nášho vplyvu na podnebie je čoraz naliehavejšie. Medzivládny panel pre klímu poukazuje na to, že výroba jadrovej energie by sa mala zvýšiť o 59 – 501%, ak máme dosiahnuť náš cieľ 1,5 °C.
Európska zelená dohoda je oprávnene ambiciózna a snaží sa znížiť najmenej 55% emisií skleníkových plynov do roku 2030. Uznesenie Európskeho parlamentu pred 25. konferenciou zmluvných strán (COP25) nemohlo byť jasnejšie o rozhodnutí EÚ hrať vedúcu úlohu pri riešení globálnej výzvy, ktorá nás už teraz ovplyvňuje. V uznesení a uvádza, že Európsky parlament sa domnieva, že jadrová energia „môže hrať úlohu pri plnení klimatických cieľov, pretože nevypúšťa skleníkové plyny, a môže tiež zabezpečiť významný podiel na výrobe elektrickej energie v Európe“.
Delegované akty EÚ v rámci taxonómie pre udržateľné financovanie sú dôležitou súčasťou tohto plánu. Aby tento plán mohol naplno využiť svoj potenciál a splniť víziu Európskeho parlamentu, dúfam, že budete súhlasiť, že musí zvážiť výhody všetkých nízkouhlíkových zdrojov energie, najmä tých veľkých, ako napríklad atómová energia. Ak by to neurobil, znamenalo by to obmedzenie možností v čase, keď si to nikto nemôže dovoliť.
Jadrová energia na celom svete expanduje, najmä v rýchlo rastúcich ekonomikách ako Čína a India. Vo výstavbe je 50 nových jadrových reaktorov a do roku 2035 sa plánuje do skupiny krajín vyrábajúcich jadrovú energiu pridať tucet nováčikov z Európy, Afriky a Ázie.
Aj krajiny s ropnými rezervami a dostatkom slnka pridávajú k svojmu energetickému mixu jadro. Minulý rok začala jadrová elektráreň Baraka dodávať elektrinu obyvateľom SAE. Spoločnosť Emirates Nuclear Energy Corporation postavila reaktor za menej ako desať rokov na úrovni medzinárodnej spolupráce, keď americkí regulační poradcovia spolupracovali s juhokórejskými inžiniermi.
Rovnako ako všetky technológie, aj jadrová technológia napreduje. Nové malé modulárne reaktory (SMR) môžu presunutím veľkej časti stavby mimo staveniska znížiť dobu výstavby a znížiť náklady na polovicu.
Rusko, Čína, Argentína a USA sú len niektoré z krajín, ktoré navrhujú a čoskoro nasadia tieto nové, lacnejšie a šikovnejšie jadrové technológie. SMR sú prísľubom pružnej integrácie s inými zdrojmi s nízkym obsahom uhlíka. Patria sem tie, ktoré sa používajú pri výrobe čistého vodíka a tepla potrebného na dekarbonizáciu priemyslu. Inovatívne dizajny budú dokonca schopné pracovať s vyhoreným palivom, ktoré už vlastníme.
Na rozdiel od uhlia, ropy a plynu, kde odpad nie je regulovaný, otravuje vzduch, ktorý dýchame, a spôsobuje zmenu podnebia, jadrový odpad nemá a nebude mať vplyv na súčasné a budúce generácie. Je to tak preto, lebo sme našli trvalé riešenie.
V novembri som odcestoval do fínskeho mesta Onkalo a zostúpil 450 metrov do prvého čoskoro licencovaného miesta na hlboké uloženie vysokoaktívneho jadrového odpadu. Onkalo nám umožňuje bezpečne likvidovať jadrový odpad po státisíce rokov. Zametá jednu z najväčších prekážok, ktoré bránia sebavedomému využívaniu jadrovej energie v prospech budúcich generácií. Onkalo mení hru a čoskoro ho bude nasledovať Švédsko. Technologická možnosť je tu. Už to nie je teória ani plán. Je to realita. Máme konkrétnu odpoveď na desaťročia starú otázku, ako zabezpečujeme, aby jadrový odpad „neškodil“. Nenechajme si uniknúť jej význam.
Aj tu hrá úlohu MAAE, či už podporuje krajiny, ktoré sa rozhodnú odstaviť svoje reaktory, alebo krajiny, ktoré sa rozhodnú postaviť nové.
Dámy a páni,
EÚ a MAAE sú už silnými partnermi pri zabezpečovaní medzinárodného mieru a bezpečnosti prostredníctvom nešírenia zbraní. Spoločne pracujeme na stanovení podmienok tak, aby tí, ktorí využívajú jadrovú energiu, tak robili bezpečne a s najvyššou úrovňou bezpečnosti.
Zabrániť tomu, aby nám jadro ublížilo, je samo o sebe ušľachtilá vec. Je to však tiež prostriedok na veľmi dôležitý cieľ. Umožňuje svetu využívať jadrovú vedu a technológiu na odpoveď na niektoré z najnaliehavejších výziev, ktorým čelíme: zmena podnebia, znečistenie plastmi, zoonotické choroby, rakovina a nedostatok vody a potravín.
Práve v tejto práci by EÚ a MAAE mohli urobiť oveľa viac spoločne. Sme prirodzenými partnermi v našom úsilí podporovať blahobyt všetkých, najmä tých najzraniteľnejších z nás. Vďaka tomu sa nám bude všetkým lepšie dariť.
Pozývam vás, tento Parlament Európy, aby ste rozšírili európsku podporu a veľkorysosť o túto vec, ktorá je skutočne univerzálna.
S Európou a MAAE ako partnermi sme si istí, že uspejeme.