10 rokov od havárie vo Fukušime

0
164

Po 10-tich rokoch od havárie vo Fukušime už vieme:

  1. Čo, kedy a prečo sa tam stalo. Prebehlo množstvo analýz, simulácií a „stress testov“, ktoré vyvolali nové bezpečnostné opatrenia a investície na zvládnutie aj ťažkých havárií, spôsobených prírodnými katastrofami. Napriek dlhodobému „mediálnemu lynču“ pokračovala jadrová energetika i v takých štátoch ako Nemecko, Švajčiarsko, či Belgicko.
  2. Renesancia jadrovej energetiky, ktorá začala byť viditeľná v celom svete začiatkom 21. storočia, sa zastavila. Hoci výstavba nových blokov bola redukovaná, pokračovalo zvyšovanie výkonov a predlžovanie životnosti existujúcich blokov, do ktorých zvýšenej bezpečnosti a prevádzkovej spoľahlivosti sa hojne investovalo. Napríklad 2 bloky na Floride v USA dostali licenciu na 80 rokov prevádzky. Výrazne sa prejavuje fakt, že ide o bezuhlíkový energetický zdroj, ako aj ich ekonomická výhodnosť a príspevok ku stabilite energetických sietí.
  3. Odhadované počty obetí sa našťastie nenaplnili. I po 10 rokoch sa ako jediná obeť havárie vo Fukušime uvádza záchranár, ktorý obdržal zvýšenú dávku a po 7 rokoch zomrel na leukémiu zapríčinenú pravdepodobne touto dávkou. Odhadované dlhodobé počty úmrtí (WHO) súvisiace s haváriou do 1000 ľudí sa ukázali prehnané a to i v prípade, že by sme do tohto počtu zarátali 507 prevažne starých ľudí, ktorí zahynuli pri uvakuácii, požiaroch, či traumách v prvom roku od havárie. 20 000 mŕtvych v dôsledku tsunami nie je možné „prišiť“ havárii vo Fukušine, lebo zomreli ešte pred haváriou. V negatívnom PR sa však na tento podstatný rozdiel zabúda.
  4. Bez jadrovej energetiky to vo svete nepôjde. Obnoviteľné zdroje ju nedokážu nahradiť, avšak spoločne dokážu tieto zdroje účinne prispieť ku zníženiu produkcie CO2 a v boji proti globálnemu otepľovaniu. Perspektívnym smerom sa ukazujú malé modulárne reaktory a vysokoteplotné reaktory využiteľné aj na produkciu vodíka a priemyselného tepla.
  5. Jadrová energetika môže fungovať len v krajinách, kde zdravý rozum prevyšuje alibizmus.

 

Vladimír Slugeň

1.3.2021

Zdroj obrázkov: TheJapanTimes.co.jp