Japonský priemysel požaduje reštart jadrových reaktorov

Ak má Japonsko splniť vládny cieľ uhlíkovej neutrality, bez jadrovej energetiky sa nezaobíde, zhodujú sa vedúci predstavitelia japonského priemyslu.

0
144
Elektráreň
Japonská vláda prijala novú politiku prevádzkovania jadrových blokov.

Vedúci predstavitelia Japonského fóra pre atómový priemysel (JAIF) a Japonskej železiarenskej a oceliarskej federácie (JIFS) prišli s jednoznačnou spoločnou požiadavkou – japonská vláda by mala intenzívne pracovať na predlžovaní životnosti a budovaní nových jadrových elektrární.

Japonsko potvrdilo svoj cieľ zvýšiť podiel jadrovej energie na 20 až 22 % do roku 2030, no proces reštartu jadrových reaktorov odstavených po havárii vo Fukušime zostáva pomalý. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu boli v januári 2020 úspešne dokončené kontroly pätnástich reaktorov a deväť z nich sa vrátilo do prevádzky. Zvyšných osemnásť je v rôznych fázach kontroly Úradom pre jadrovú reguláciu. Niektoré môžu byť nútene odstavené napríklad kvôli novým predpisom, ktoré medzičasom prišli do platnosti.

Karty mieša uhlíková neutralita

Japonský energetický plán, ktorý má byť revidovaný práve tento rok, sa zameriava na 22 až 24 % vyrobenej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 spolu s 20 až 22 % jadrovým potenciálom. Stále sa však z 56 % spoliehajú na fosílne palivá. To všetko by mala zmeniť snaha dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050, ktorá má zahŕňať zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov až na 50 %. A to už do roku 2030.

Predseda JAIF Takaši Imai však v novoročnom príhovore uviedol, že to bude práve jadrová energia, čo krajine pomôže dosiahnuť vytúžený cieľ. Podľa jeho slov má Japonsko obmedzené prírodné možnosti, a preto by malo využívať jadro proaktívnejšie na zlepšenie sebestačnosti. Jeho fórum takisto požaduje čo najskorší reštart zvyšných nečinných jadrových reaktorov a nahradenie starších elektrární novými. Počítať by sa malo aj so zrýchlenou inováciou jadrovej technológie, vrátane malých modulárnych reaktorov a vodíka vyrábaného jadrovými zdrojmi.

Oceliarsky priemysel jadro potrebuje

Predseda JISF Eiji Hašimoto vidí v uhlíkovo neutrálnej výrobe ocele hneď niekoľko technických prekážok. Ak sa chcú zamerať na vodík, tento proces by vyžadoval rozsiahlu, lacnú a bezuhlíkovú infraštruktúru pre dodanie vodíka, no najmä dlhodobú podporu vlády.

Okrem obmedzenia očakávaného zvýšenia tarifných príplatkov spojených s rozšírením výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov Hašimoto vyzval vládu k opätovnému spusteniu nečinných jadrových reaktorov. Žiada tiež vládu o vypracovanie nového energického plánu, ktorý by zhŕňal rozšírenie jadrovej energie a to spôsobom, ktorý by integroval priemyslovú a energetickú politiku.