John Kerry, nový vyslanec za klímu z Bieleho domu: Podporí jadrovú energiu?

Ešte pred víťazstvom Joe Bidena v prezidentských voľbách sa hovorilo o tom, že plánuje nastoliť nové priority kabinetu. Zamerať sa sa majú oveľa viac na zmierňovanie následkov klimatickej krízy. Dnes sú už známe prvé mená jeho kabinetu vrátane Johna Kerryho. Čo môžeme od neho očakávať?

0
69
John Kerry
John Ketty. Foto: Kenneth C. Zirkel

Biden zatiaľ nezverejnil, čo presne bude nová úloha, ktorou je Kerry poverený, obnášať. Potvrdil však, že sa bude líšiť od iných pozícií kabinetu týkajúcich sa životného prostredia. „Táto rola je prvá svojho druhu: prvá pozícia v oblasti podnebia na úrovni kabinetu a vôbec prvýkrát predostrenie zmeny podnebia ako dôležitej témy priamo na stole Rady národnej bezpečnosti. V tejto chvíli som nemohol vybrať nikoho lepšieho,“ uviedol Biden. „Požiadal som ho o návrat do vlády, aby sa Amerika dostala späť na správnu cestu. Iba tak môžeme čeliť jednej z najnaliehavejších národných bezpečnostných hrozieb – klimatickej kríze,“ dodal.

Keery s Bidenom spolupracuje od mája tohto roku, kedy bol najskôr zamestnaný ako spolupredseda jeho pracovnej skupiny proti zmene podnebia. O svojej novej pozícii už stihol napísať aj na svojom profile na Twitteri: „Amerika bude mať čoskoro vládu, ktorá bude s klimatickou krízou zaobchádzať ako s naliehavou hrozbou národnej bezpečnosti. Som hrdý na to, že môžem uzavrieť partnerstvo so zvoleným prezidentom, našimi spojencami a mladými vodcami klimatického hnutia a pustiť sa do riešenia krízy ako prezidentov vyslanec za klímu,“ tweetoval.

Biden je presvedčený, že jeho nový vyslanec sa nepotrebuje do zverenej problematiky nijako špeciálne zaúčať. Podľa jeho slov zaňho hovorí jeho doterajšie úsilie v boji proti zmene podnebia, ktoré bolo rozsiahle a neúprosné. Odborníci vedia s istotou potvrdiť aj jeho podporu Bidenovho prísľubu, že sa v prvý deň v Bielom dome pripojí k Parížskej dohode.

Environmentálna minulosť

Kerry sa začal angažovať v otázkach klimatickej zmeny v roku 1992, kedy sa zúčastnil stretnutia Earth Summit v Rio de Janeiro. V nasledujúcich rokoch jeho vášeň pre boj proti enviro kríze neustále rástla. Napríklad počas svojho pôsobenia v Obamovej vláde označil klimatickú krízu za „najobávanejšiu zbraň hromadného ničenia na svete“.

Viacerých odborníkov presvedčil svojimi vyjadreniami o tom, že nemôžeme čakať príliš dlho na to, aby sme pretavili vedu do politiky. Očakáva konanie na základe vedecky podložených faktov, čo je dnes považované za netradičné a veľmi sympatické.

Návrat k jadru

Bývalý zástanca protijadrových myšlienok dnes úplne otočil svoje zmýšľanie, keď počas svojho prejavu schválil použitie jadrovej energie, proti ktorej sa kedysi postavil:

Vzhľadom na výzvu, ktorej dnes čelíme a vzhľadom na pokrok štvrtej generácie jadrových reaktorov: choďte do toho! Žiadna iná alternatíva. Nulové emisie.

– John Kerry
9. januára 2017 pri prejave
na MIT Sloan School of Management

Jadrová energia už dlhší čas bojuje s tým, či sa dá považovať za obnoviteľný zdroj energie alebo nie. Napríklad taký National Geographic ju označuje za neobnoviteľnú, pretože materiál používaný v jadrových elektrárňach nie je obnoviteľný, jadrové elektrárne sa podľa nich ťažko riadia a výroba elektriny je náročná.

Ďaleko od revolúcie

Mnoho klimatických aktivistov považovalo Kerryho dlhé roky za umierneného, čo sa týka environmentálnych tém. A v podstate mali pravdu, určite nejde o najprogresívnejšieho človeka vo Washingtone zaoberajúceho sa klimatickými otázkami. Má však podporu väčšiny z nich, a to je v tomto momente dôležité.

„Naozaj sa zaujíma o zastavenie klimatickej zmeny. A to je niečo, s čím vieme pracovať,“ zhodnotil Varshini Prakash, jeden zo zakladateľov hnutia Sunrise Movement.

Bez ohľadu na to, čo si o Kerrym myslíte, skutočnosť je taká, že na všetkých zasadnutiach Rady národnej bezpečnosti bude v nasledujúcich štyroch rokoch sedieť ako oddaný vyslanec pre klímu, čo je pre planétu nepochybne dobrá vec — najmä ak ide o človeka, ktorý už má bohaté skúsenosti s prácou v Bielom dome.