Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) v spolupráci s Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa rozhodla podať pomocnú ruku desiatim krajinám v regiónoch, ktoré trápi silná salinizácia pôdy. Počas piatich rokov sa farmárom podarilo úspešne vypestovať plodiny vďaka jadrovým a izotopovým metódam. Získané vedomosti môžu postupne šíriť aj v ďalších štátoch, ktoré postihujú podobné problémy.
Spomínané organizácie spolupracovali so 60 vedcami z Iraku, Jordánska, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie a mnohých ďalších krajín. Postupne sa naučili používať jadrové techniky na výrazné zlepšenie kvality vypestovaných plodín.
Slaná pôda sa začala javiť ako globálny problém, ktorý momentálne trápi už viac ako 100 krajín. V súčasnosti neexistuje kontinent, ktorému by sa tento jav vyhol. V krajinách Stredného východu sa to deje najmä v dôsledku klimatických zmien. Trápi ich hlavne zdvíhanie hladín morí a zvyšovanie priemernej teploty Zeme. Pestovaným rastlinám začínajú chýbať základné živiny ako dusík či voda, a to sa javí ako skutočne závažný problém, ktorý treba riešiť.
Na pomoc prichádza jadro
Ničiteľ menom soľ
Podľa údajov Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo Irak každoročne stratí 25-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy kvôli nadmernej slanosti. Vďaka spomínanej vedeckej práci sa objem obrábanej plochy zvýšil, keďže poľnohospodári dokázali nanovo slanú pôdu kultivovať. Stovky farmárov sa konečne mohlo vrátiť k svojej pôvodnej práci.
V Sýrii bojovali so zhoršenou kvalitou vody, no výsledky dosiahnuté v rámci projektu boli viditeľné okamžite. Táto oblasť je známa pestovaním okry alebo tzv. ibišteka jedlého. V priebehu troch rokov sa priemerný výnos tejto plodiny zvýšil na viac ako 13 ton na jeden hektár, čo je porovnateľné s tým, čo sa dá dosiahnuť v podmienkach, ktoré nie sú slané. Viac o neutronovej sonde pôdnej vlhkosti a izotopovej technike dusíka-15 sa dočítate tu.