Či už ste učiteľ, profesor alebo rodič, ktorý sa musel nečakane stať domácim pedagógom, každého poteší, keď deti zabavia zmysluplné veci, pri ktorých sa aj niečo naučia. Fyzika, chémia či energetika sú samy o sebe zaujímavé témy, no keď na ich výučbu nájdete vhodné pomôcky, ide to doslova samo. Aj počas domáceho vzdelávania existuje množstvo spôsobov, ako sa zabaviť s vedou. Toto je náš výber.
1. Pre mladších bádateľov
- Ak vaše deti zaujíma jadrová energia, potom sa im rozhodne budú páčiť nasledovné videá. Ich krásna grafika okamžite upúta pozornosť, anglicky nahovorený voice over pomôže v precvičení si cudzieho jazyka a slovenské titulky zabezpečia, že všetky informácie budú žiakom chápané správne.
- Zaujímavo spracované pracovné listy s rozličnou tématikou od uhlíkovej stopy, cez jadrovú bezpečnosť či výhody a nevýhody rozličných druhov výroby energie nájdete na stránke informačného centra Energoland.
2. Pre starších študentov
Ak vám angličtina nerobí problém a práve naopak, radi si hľadáte informačné zdroje práve v tomto jazyku, máme pre vás hneď niekoľko materiálov, ktoré sa vám budú páčiť.
- Video z dielne BBC vás vezme priamo do jadrovej elektrárne a ukáže vám, ako funguje samotný reaktor.
- Medzinárodná agentúra atómovej energie sprístupnila množstvo online kurzov, ktoré môžete absolvovať aj z pohodlia domova. Ich obsah tvorí jadrová energia, technológie či bezpečnosť. Viac sa dozviete tu.
- Na internete nájdete množstvo online kníh o jadre, ktoré buď vysvetľujú určité javy alebo zhrňujú pre a proti tohto spôsobu výroby energie. Viacerí odborníci odporúčajú napríklad publikáciu The Nuclear Energy: What Everyone Needs to Know. Kniha sprevádza študenta skrz celú históriu jadrovej energie cez jej využitie až po očakávania do budúcna.
- Ak vás zaujíma, aký je rozdiel medzi jadrovou fúziou a štiepením, veľmi pekne to vysvetľuje táto 6-minútová animácia.
3. Pre každého, kto sa zaujíma o jadro
- Nuclear Energy Institute má na svojej stránke viacero sekcií a jednou z nich sú aj Fundamentals, kde nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o jadrovej energii, bezpečnosti, odpadoch či ako funguje jadrový reaktor.
- Na stránke americkej Nuclear Regulatory Commission sa nachádza aj kútik pre študentov. Ak ste učiteľom, ich osnovy o radiácii, reaktoroch či jadrovom odpade vám môžu pomôcť vo vytváraní učebných podkladov. Nájdete tu dokonca aj perličku, akou je jeden deň v práci inšpektora pre jadrovú reguláciu.