AtomeXpo 2018: VUJE Trnava nadviazal spoluprácu s Južnou Kóreou

Spoločnosť so 40-ročnou tradíciou v odbore reprezentovala Slovensko na 10. ročníku najvýznamnejšieho medzinárodného fóra jadrovej energetiky – AtomeXpo 2018.

0
686
Zástupcovia VUJE pri rokovaniach o spolupráci s Ilhwanom Kimom, generálnym manažérom Korea Nuclear Association for International Cooperation. Foto: VUJE
Zástupcovia VUJE pri rokovaniach o spolupráci s Ilhwanom Kimom, generálnym manažérom Korea Nuclear Association for International Cooperation. Foto: VUJE

Diskusie o inovatívnych myšlienkach mierového rozvoja jadrového priemyslu sa konali v priestoroch zimných olympijských hier 2014, v Soči. Témou bolo Globálne partnerstvo – spoločný úspech a zúčastnilo sa ich 3 000 zástupcov zo 68 krajín sveta. Slovenský Výskumný ústav jadrovej energetiky (VUJE) sa na AtomeXpo prezentoval po deviaty raz.

Stretli sme sa svetoví a národní lídri, verejné organizácie a spíkri. Hlavnou témou bolo prepojenie atómovej energie s udržateľnosťou a zelenou energiou,“ zhodnotil fórum Peter Líška, podpredseda predstavenstva a riaditeľ divízie jadrovej bezpečnosti VUJE.

S Rosatomom sa snažíme zapojiť do ich dodávateľského systému a nadviazať spoluprácu pri budovaní nových elektrární vo Fínsku a v Maďarsku, ktoré spoločnosť realizuje.

Yukiya Amano generálny riaditeľ IAEA (International Atomic Energy Agency) s generálnym riaditeľom Rosatomu Alexejom Lichačevom (vľavo). Foto: VUJE
Yukiya Amano generálny riaditeľ IAEA (International Atomic Energy Agency) s generálnym riaditeľom Rosatomu Alexejom Lichačevom (vľavo). Foto: VUJE

Partnerstvo, založené na vzájomnej dôvere a spoločných cieľoch prispieva k riešeniu kľúčových úloh zabezpečenia trvalo udržateľného rozvoja jadrového priemyslu a členských krajín ako celku,“ dodal Sergey Kiriyenko, šéf dozornej rady Rosatom State Corporation.

Rosatom ako vedúca spoločnosť v oblasti jadrovej energetiky bola organizátorom AtomeXpo 2018. V stánku lídra jadrovej energetiky na Slovensku – VUJE, prebiehali s ich zástupcami významné stretnutia.

Spolupráca s Južnou Kóreou

Peter Líška s kolegami za VUJE rokoval aj so španielskou spoločnosťou Tecnatom a zástupcami v odbore jadrovej energetiky Južnej Kórey. Ako jedna z najsilnejších krajín v jadrovej energetike má Južná Kórea záujem rozvinúť spoluprácu v oblasti decommissioningu, teda vyraďovania.

IIhwan Kim, generálny manažér Association for International Cooperation komunikoval fakt, že v Kórei odstavili blok, ktorý idú vyraďovať. Preto chcú v tomto smere uzavrieť partnerstvo.

Po skončení výstavby Mochoviec a vyradení V1 má VUJE možnosť využiť svoje osvedčené inžinierske kapacity na projektoch v zahraničí. Geografická diverzifikácia je jednou z jej priorít stratégie v piatej dekáde fungovania.

Skúsenosti z Mochoviec

Matej Korec, generálny riaditeľ VUJE, a. s. Foto: VUJE
Matej Korec, generálny riaditeľ VUJE, a. s. Foto: VUJE

„Medzinárodná spolupráca v tomto odvetví nadobúda väčší rozmer, výrazne väčší, než doposiaľ. A to už sme 40 rokov na trhu,“ priznáva Matej Korec, generálny riaditeľ VUJE. „Už aj v našich elektrárňach, najmä v Mochovciach, bežne stretnete špecialistov a manažérov z rôznych krajín. Globálna potreba elektrickej energie je kontinuálne rastúca a jadrová energetika je neodmysliteľnou súčasťou tohto trendu.“ Preto sa VUJE aj účasťou na konferencii AtomeXpo snaží rozvíjať medzinárodné vzťahy a upevňovať postavenie medzi najväčšími hráčmi.

Medzi domáce projekty VUJE patria napríklad rekonštrukcia rozvodne Medzibrod a Križovany, zvyšovanie výkonu blokov JE Mochovce, výstavba vysokonapäťovej linky Vavrín-Sučany či rekonštrukcia blokov JE V1 v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s francúzskou firmou CORYS vyvinuli multifunkčný simulátor, pre arménsku elektráreň dodali turbínu s výkonom 6,2 MW, v spolupráci s Maďarskom vypracovali dokumentácie na predĺženie životnosti blokov atómovej elektrárne Paks.

V odbore jadrovej aj klasickej energetiky tvorí VUJE projekty od úvodnej dokumentácie po konečné preskúšanie.