Belgická vláda schválila novú energetickú stratégiu. Jadrová energia v Belgicku podľa nej skončí medzi rokmi 2022 až 2025, kedy krajina postupne zatvorí svoju flotilu siedmich komerčných jadrových reaktorov (JE).
Federálna vláda 30. marca podpísala stratégiu, podľa ktorej sa do roku 2025 natrvalo zastavia jadrové reaktory krajiny a namiesto toho sa vyhradia investície do obnoviteľnej energie, najmä na veterné elektrárne na mori.
Jadrová energia v Belgicku
Vláda uviedla, že návrh zákona vrátane plánov postupného vyraďovania bude pripravený na predloženie Rade ministrov zloženej z premiéra a 14 ministrov do 31. mája 2018.
Belgicko má dve jadrové elektrárne – Doel a Tihange. V JE Doel sú štyri a v JE Tihange tri bloky s tlakovodnými reaktormi (PWR – pressurized water reactor).
Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry bol podiel jadra na výrobe elektriny v Belgicku v roku 2017 49,86%, čo je štvrtý najvyšší za Francúzskom, Ukrajinou a Slovenskom.
3-násobne stúpnu emisie
Jadrové fórum Nucleair Forum so sídlom v Bruseli, ktoré zastupuje 12 organizácií v jadrovom priemysle, varovalo vo vyhlásení z 3. apríla 2018, že postupné ukončenie jadrovej energie ohrozí šance Belgicka dosiahnuť jeho klimatické ciele. Tvrdí, že emisie sa do roku 2050 v scenári bez jadrových elektrární strojnásobia.
Aj keď sa podiel obnoviteľných energií v nadchádzajúcich rokoch výrazne zvýši, budeme musieť využiť dodatočné zdroje energie. Jadrová energia umožňuje udržiavať prijateľné ceny, zaručiť bezpečnosť našich dodávok a dosiahnuť klimatické ciele pri obmedzovaní emisií CO2.
Podľa fóra Belgicko bude riskovať, že jeho geopolitické postavenie bude oslabené, keďže sa krajina bude musieť spoliehať na iných, aby splnila svoje energetické potreby. Ako príklad uvádza ruský plyn a import elektrickej energie z francúzskych jadrových elektrární ako dva zdroje, ktoré môžu nahradiť výpadok vo výrobe.
Významný podiel jadrovej energie je stabilným a spoľahlivým doplnkom k nestabilnému charakteru obnoviteľnej energie. Napriek tomu, že obnoviteľná energia je dôležitou súčasťou energetického mixu, jej 15-percentný podiel nestačí na to, aby ponúkal naliehavé riešenie energetických a klimatických problémov krajiny.